مهاباد سیتی

مه هاباد شاری گه وره ی هونه ر

عزیز شاهرخ

عزیز شاهرخ

عزيز شاهرخ از خوانندگان مطرح كرد است.

او ساكن شهر مهاباد است و به زبانهای كردی و فارسی آواز می‌خواند.

بيوگرافی

عزيز شاهرخ در سال 1317 در شهر مهاباد در استان كردستان ديده به جهان گشود. صدای عزیز صدایی منحصر به فرد و دل‌نشين بود و خانواده‌اش نيز بسيار خوش صدا بودند بطوريكه پدر و برادر بزرگتر عزیز هم به خواندن علاقه داشتند. عزیز شاهرخ با شنیدن آثار استادانی چون سید علی اصغر کردستانی و کاویس به آواز علاقه‌مند شد. او هیچ گاه به صورت حضوری در خدمت استادی درس آواز نگرفت اما با تمرین از روی صفحات ضبط شده گرامافون، آواز را از اساتیدی نظیر محمد صالح ديلان، طاهر توفيق و حسن جزراوی فرا گرفت. وی همچنین محضر استاد محمد ماملی را در آواز و خوانندگی درک کرد.

در سال 1336 برای نخستین بار صدای شاهرخ از رادیو مهاباد به گوش همگان رسید.

حرفه اصلی او معلمی بود اما علاوه بر آن به شعر هم می‌پرداخت تا آنجا که برای آوازهایش ترانه‌هایی می‌سرود. همچنین به آهنگسازی روی برخی ترانه‌ها می‌پرداخت که ماحصل آن تصنیف‌هایی مثل از تنهايي، تو دريايی، شورش نااميدی، ده‌ت به رستم، آسمان شين (آبی) بود.

عزيز شاهرخ دارای سبك خاصی در آواز است كه اين سبك آواز در موسيقی كردستان مختص او و بسيار پرطرفدار است.او به موسيقی كردی و مقام‌های كردی (قطاركان) مسلط است. مقام شيرين بيان يكی از شاهكارهای اوست كه به سبك خود آن را ادا می‌کند. او در چهار کشور دارای مردم کرد زبان یعنی ایران، عراق، سوریه و ترکیه شهرت دارد و یک هنرمند بین‌المللی کرد به حساب می‌آید.

عزیز شاهرخ تا کنون با نوازندگان چیره دستی همکاری داشته است که از میان آنها می‌توان به گروه کامکارها، جلیل عندلیبی، سعید فرجپوری، حسین حمیدی، محمد فیروزی، بهرام ساعد و گروه آبیدر اشاره کرد. از مشهورترين آلبوم‌های او آلبوم‌های زمانه,از دست عشق و روناك هستند.

آثار

1.     از دست عشق- آهنگساز: محمد جلیل عندلیبی

2.     آوات (آرزو) - موسیقی کردی - آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران 1996

3.     زمانه - موسیقی کردی - آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران 1997

4.     به یاد سید علی اصغر کردستانی - آهنگساز: سعید فرجپوری، موسسه فرهنگی هنری ماهور، تهران 1997

 

زندگینامه‌ عزیز شاهرخ (1317-)

عزیز شاهرخ، خواننده نامدار موسیقی كردی سال 1317 در شهر مهاباد، منطقه سابلاغ، كردستان به دنیا آمد.

زندگینامه‌ عزیز شاهرخ (1317-

.
عزیز شاهرخ، خواننده نامدار موسیقی كردی سال 1317 در شهر مهاباد، منطقه سابلاغ، كردستان به دنیا آمد.

خانواده شاهرخ، به خصوص پدر و برادر بزرگتر وی به خواندن علاقه‌مند بودند و صدایی خوش داشتند، همین ویژگی اسبابی را فراهم كرد تا عزیز هم به این شاخه‌از هنر روی بیاورد.

 شاهرخ در گفت وگویی عنوان كرده است: «به صورت حضوری، پیش هیچ استادی نبوده‌ام؛ بلكه از اوان كودكی علاقه به صدای استادانی چون؛ سیدعلی اصغر كردستانی و كاویس آغا داشتم و از روی گرامافون آهنگ‌های زیادی را از آنها یاد گرفتم و البته چون خوانندگی درخانواده ما ارثی بود، برادرم - كه 10 سال از من بزرگتر بود - مشوق من بوده است. سپس از طریق گوش دادن به رادیو از استادانی چون محمد صالح دیلان، طاهر توفیق، حسن جزراوی، آهنگ و آوازهای كردی یاد گرفتم.»

شاهرخ در سال 1336 برای نخستین بار در رادیو مهاباد خواند واز همین نقطه فعالیت رسمی و جدی خود در هنر موسیقی را آغاز كرد. وی در آواز وخوانندگی شاگرد استاد محمد ماملی است.

پیشه شاهرخ معلمی بود‌،اما دستی در شعر هم دارد و برخی از اشعار تصانیف خود را خود می‌سراید و ملودی برخی از قطعات و تصانیف را هم خود تصنیف كرده است.
وی در منطقه كرد نشین چهار كشور ایران ، عراق ، سوریه و تركیه شهرتی شگفت دارد و از كنسرت‌های وی استقبال مناسبی می‌شود.

شاهرخ به لحاظ جنس صدایی نیز منحصر به فرد است و از استقلال صدایی خاص خود بهره‌ می‌برد ، همچنانكه تسلطی مطلوب بر مقام‌های موسیقی كردستان دارد و به نوعی وی را از حافظان موسیقی اصیل نواحی منطقه كردستان به شمار می‌توان آورد و مقام شیرین بیان از جمله قطعاتی است كه به سبكی خاص وی آن را اجرا می‌كند، سبكی كه به اعتقاد اهل موسیقی اختصاصی شاهرخ است.

شاخص‌ترین و معروفترین آلبوم عزیز شاهرخ، «از دست عشق» است كه با آهنگسازی و تنظیم محمد جلیل عندلیبی اقبال شگفت در میان علاقه مندان موسیقی پیدا كرد.
بعدها هم وی آلبوم‌هایی چون زمانه و روناك را به بازار موسیقی عرضه كرد.

همكاری با گروه كامكارها، و به تازگی گروه آبیدر به سرپرستی بهرام ساعد از دیگر فعالیت‌های شاهرخ به شمار می‌رود.

شاهرخ در ملودی سازی هم دستی چیره دارد و چنانكه خود در گفت و گویی عنوان كرده ، برای بیش از 75 تصنیف یا قطعه ملودی ساخته است كه راز تنهایی، تو دریایی، شورش ناامیدی، ده‌ت به رستم، آسمان شین (آبی) از جمله آنهاست.

شاهرخ                  

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 19:1  توسط هیمن  |